Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konopí a ošidná otázka: Oč nám jde?

18. 12. 2016 22:38:14
Před pár dny jsem se na internetové adrese http://petice.legalizace.cz dověděl o Petici za legalizaci konopí, kterou vyhlásila redakce časopisu Legalizace. Jejím účelem je sehnat pod ni deset tisíc podpisů, a tím donutit Parlament

aby jednal o problematice dosažitelnosti konopí pro dospělé lidi.

Samozřejmě, že jsem to přivítal. To bylo to, co jsem chtěl. Vyhlásil bych to i sám, jenže jsem to sám zorganizovat a vyhlásit neuměl. Ostatně i na letošním Cannafestu jsem měl přednášku, kterou jsem končil právě tím, že bychom se měli dát dohromady a tlačit na odpovědné politiky spolu. Protože ty moje dopisy, emaily a články které píši, jsou pro ně jen skučením jednoho nepříjemného psa, na které oni nemusí, a také neberou, žádný ohled. Pro ty, tak zvané odpovědné, není utrpení mojí dcery naprosto nic. Nezajímá je. Je jim naprosto jedno, že zemře v křečích a bolestech, když nebude mít tu jednu jedinou bylinu na celém tomto světě, která ji ještě dokáže proti všem těm křečím a bolestem pomoci. Nevyléčí ji, protože ani to úžasné konopí roztroušenou sklerózu vyléčit nedokáže. Ale dokáže jí zmírnit všechny ty strašné věci, které tato nemoc sebou přináší, takže i ona může dožít ten svůj život jako člověk.

Proto jsem si hned vytiskl formuláře této petice a začal jsem obíhat všechny okolní baráky. A samozřejmě, že jsem hned také požádal o pomoc i všechny své známé prostřednictvím emailu, a všechny své přátele na Facebuku, a pak jsem ještě napsal článek se stejnou prosbou na svůj blog.

Ten první den jsem sehnal padesát podpisů. Byl jsem rád a moc jsem doufal, že i na FB se dozvím, že to podepisují lidé i jinde v tom našem podivném státě. Ano, byly tam i vzkazy o tom, že to někteří mí tamní přátelé sdíleli a že to již i podepsali. Jenže byl tam také vzkaz, který se mi vlastně vysmíval. Bylo tam napsáno, proč prý najednou měním své názory. Vždyť prý jsem přece nikdy úplnou legalizaci konopí nechtěl. A že jsem přece chtěl jen legalizaci pro nemocné a ne tu úplnou.

Za prvé to není pravda. I mým záměrem je, aby jednou i v této zemi si každý dospělý a svéprávný člověk mohl sám rozhodnout, jestli se bude léčit cytostatiky a kortikoidy nebo jestli se rozhodne pro konopí. I já jsem přesvědčený o tom, že pokud je člověk dostatečně psychicky vyspělý na to, aby směl volit své zástupce do Parlamentu, tak je také dostatečně vyspělý na to, aby si sám rozhodl nejen to, čím se chce léčit, ale i to, jestli si pro svou pohodu se svými přáteli vypije skleničku dobrého pití, nebo jestli si spolu zapálí jointa. Jsem ale také přesvědčený o tom, že před tím, než budu bojovat za to, abych to byl jen a jen já, kdo se rozhodne, jestli si toho jointa zapálí či nikoliv, tak se musím postarat o to, aby se k tomu jointu, k tomu konopí, dostali nejdříve lidé staří a nemocní, kteří to konopí nepotřebují jen pro svou pohodu, ale potřebují ho proto, aby vůbec přežili. A tento svůj názor jsem nezměnil, a vyznávám a hlásám ho i teď.

O co nám vlastně jde? To skutečně záleží na tom, jestli to budu já, nebo jestli to bude Dušan Dvořák, nebo to bude úplně někdo jiný, kdo se bude moci tlouci do prsou a vykřikovat něco o tom, že to je právě a jen on, kdo toho zrůdného molocha v podobě našeho státu porazil? Nebo záleží na tom, aby zvítězila dobrá věc? Aby zvítězilo lidství a rozum? Proč ti, kteří mi psali na FB a na email něco o tom, že převlékám kabát, protože mi teče do bot, místo toho prostě nevezmou tu listinu a neobejdou pár svých známých a sousedů a nepřesvědčí je o tom, že i jim se může stát, že jim ze dne na den onemocní jejich dítě, jak se to stalo i mé dceři, a že i oni pak budou zoufale shánět po všech čertech alespoň trochu té zázračné byliny, jen aby i oni svému dítěti ulehčili jeho trápení.

Dnes dopoledne jsem obešel dva panelákové bloky tady, na sídlišti v Týně nad Vltavou, a sehnal jsem dalších sto podpisů. A zítra půjdu zase. Já to ale nedělám proto, aby mne někdo popleskával po rameni a vykládal mi něco o tom, jaký jsem hrdina. Já nejsem žádný hrdina. Jsem jen docela obyčejný otec, který když to konopí nesežene, tak jeho dcera zemře v bolestech a křečích jako týrané zvíře, nebo jí lékaři nadopují opiem tak, že ji sice nic pak již bolet nebude, ale zároveň ani nebude vědět, jestli ještě vůbec žije.

A nejedná se jen o mou dceru. V tomto státě jsou desetitisíce nemocných lidí, kteří to konopí potřebují stejně zoufale, jako Martina. A nedostanou se k němu, protože pro lidi, kteří vedou tento stát, je přijatelnější jejich utrpení a jejich smrt, než to, že by se jakkoliv narušily toky peněz z farmaceutických firem do jejich partajních pokladen.

Pro mne není nepřítelem Dušan Dvořák, ani žádný jiný aktivista, který jakkoliv bojuje za legalizaci konopí. A já nejsem jejich nepřítelem. Všichni chceme jedno a totéž. Chceme, aby lidé byli skutečně svobodní a aby také svou svobodu mohli užívat. My nechceme s konopím kšeftovat. A nechceme také postávat někde před základní školou, abychom sehnali další klienty pro své zprasené kšefty mezi malými dětmi. Tak proč bych se já měl vymezovat proti Dušanovi a proč by se on měl vymezovat vůči mně? Naši nepřátelé nejsou ti, kteří každý rok riskují pokuty a dokonce vězení jen proto, že si potřebují vypěstovat pár kytek konopí pro mast na své problémy nebo pro sem tam nějakého jointa pro své uvolnění. Naši nepřátelé sedí na velmi výnosných postech ve vládě, v Parlamentu a na státních úřadech a smějí se nám. Smějí se nám, jak jsme hloupí, protože místo abychom ukazovali na ně, jako na ztělesněné morální zlo, tak se pereme mezi sebou, a nejsme schopni se dohodnout ani na takové maličkosti, jako je sehnání deseti tisíc podpisů pod petici, která by donutila Parlament se tímto problémem zabývat a přijmout k němu nějaké stanovisko, a která by nás opět posunula kousek dál.

Pro mne není nepřítel Pavel Dvořák. Já mám jiné nepřátele. Jsou to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (toho nového jsem ještě nekontaktoval), ministr vnitra Milan Chovanec, ministr lidských práv Jiří Dienstbier (ani zde jsem toho nového ještě nekontaktoval), předseda vlády Bohuslav Sobotka, šéf tzv. protidrogové centrály plk. Jakub Frydrych, ombudsmanka Anna Šabatová, ředitel SÚKLu Zdeněk Blahuta, ředitel VZP Zdeněk Kabátek a jim podobní. To jsou lidé, kteří tento zlý současný stav vybudovali, a kteří jej také mohou změnit. A nejen že mohou, ale vlastně je to jejich povinnost. Protože jsou to právě oni, kdo se neustále ohání lidstvím a lidskými právy. Neustále se těmito hesly ohánějí a skrývají se za ně jako za nějaké štíty, kteří ale na nás na všechny ve skutečnosti prostě kašlou. A je jim naprosto jedno, jaká zkáza za nimi zůstává.

Je problém si to uvědomit? O co nám jde? O slávu? Nebo o prosazení dobré věci a snahu pomoci těm nejubožejším z ubohých? A co je přednější, abych si já zapálil jointa pro svou pohodu, nebo aby se ke konopí bez problémů nejdříve dostal i ten nejchudší z chudých, který se doma svíjí v bolestech a v křečích, a který to konopí potřebuje pro své přežití?

Už se vám někdy stalo, že by vás vaše dítě prosilo, abyste mu pomohli zemřít, protože to utrpení již nedokáže snášet? Já ano. A moc vám z celého svého srdce přeji, abyste to nikdy nezažili.

Já zítra zase vyrazím do dalších domů a bytů, a dál budu všem těm lidem vysvětlovat, proč by bylo dobře, aby se i oni pod tuto petici podepsali. Prosím, pomozte mi s tím.

Autor: Zdeněk Majzlík | neděle 18.12.2016 22:38 | karma článku: 22.96 | přečteno: 401x

Další články blogera

Zdeněk Majzlík

Konopí, přednáška ve škole a Lidice.

Někdy koncem ledna tohoto roku se na mne obrátil pan Jakub Václavovič, že četl nějaké moje články o problematice konopí v naší rodině, a jestli bych byl ochoten udělat o tom přednášku v jejich škole.

5.6.2017 v 9:21 | Karma článku: 18.82 | Přečteno: 322 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Konopí a mé pochybnosti?

Vše na tomto světě prodělává svůj vývoj. Od pojídání brouků, kořínků a syrového masa jsme se dostali k vybraným pokrmům restaurací s michelinskými hvězdičkami, od fíkového listu k dámské módě Blanky Matragi,

26.5.2017 v 12:10 | Karma článku: 26.81 | Přečteno: 623 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Konopí a péče řádného hospodáře.

Sedím tiše v koutku a přemýšlím sám nad sebou. Jak jsem mohl být tak neempatický? Jak to, že jsem nechápal věci, které jsou jiným tak jasné? Proč jsem se více nezamýšlel nad prací určitých lidí a jejich způsobem myšlení?

25.4.2017 v 12:49 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 450 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Předvelikonoční příběh bez konopí (?)

Každé svátky jsou vlastně takovým souborem rituálů. Některé jsou pěkné. Některé se dají vydržet. A některé jsou takovou malou až větší torturou.

12.4.2017 v 13:03 | Karma článku: 13.58 | Přečteno: 295 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Chmelař

Je čas udělat krok dál

Už pár let se, nejen v Česku, ale v celé Evropě, vede boj o svobodu slova, o zachování evropské Evropy a vůbec o zachování zdravého rozumu. Je jasné, že dochází k velkému přerodu celé naší společnosti. Ale co z toho vzejde?

23.6.2017 v 12:30 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 143 | Diskuse

Jan Dvořák

Mynářovy padesátiny na Zemanově (před)zahrádce

Oslava padesátin kancléře Mynáře zaujala nejen lokalizací do jinak nevyužitých prostor, ale i sociologicky reprezentačním vzorkem hostů - od nejvyššího duchovního přes léčitele erekce až po úspěšné, leč vyměněné ex členy vlády.

23.6.2017 v 11:31 | Karma článku: 7.27 | Přečteno: 175 | Diskuse

Karel Wágner

Proč se v té Sýrii vlastně válčí?

Za každým větším ozbrojeným konfliktem vždy stojí boj o politický vliv a kont­rolu zdroje velkých příjmů.

23.6.2017 v 9:09 | Karma článku: 26.63 | Přečteno: 698 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Jiná cesta k Bohu?

Pro profesora Halíka je islám jen jiná cesta k Bohu. Český xenofob k tomu dodává, že zřejmě se jedná o nějakou zkratku nebo se panu Halíkovi pomátla navigace.

23.6.2017 v 6:43 | Karma článku: 25.96 | Přečteno: 733 | Diskuse

Jiřina Macháčková

Císařský řez je pro dítě rizikovější než domácí porod

Minulý týden paní advokátka Klára Slámová rozpoutala diskuzi, kde kladla otázku, proč ženy ohrožují děti domácím porodem. Rodit doma považuje za iracionální a rizikové. Pro zastánce odlišného přístupu měla jen posměch a popření.

22.6.2017 v 20:13 | Karma článku: 23.48 | Přečteno: 2461 | Diskuse
Počet článků 70 Celková karma 22.26 Průměrná čtenost 2777
Dříve odpůrce drog. Dnes bojuji za legalizaci konopí k léčebným účelům, ale nejen k nim. Jsem přesvědčený o tom, že svobodný,dospělý a svéprávný člověk má právo se sám rozhodnout, jestli chce kouřit tabák, hulit konopí nebo pít alkohol v jakékoliv formě. Také jsem ale přesvědčený o tom, že takový člověk musí nést za všechna svá rozhodnutí plnou odpovědnost.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.