Konopí a reklamní masáže.

27. 05. 2019 14:47:58
Bohužel i my jsme si museli zvyknout na to, že prakticky vše, na co se chceme v TV dívat, je prošpikováno neustálou reklamou na kde co.

Zajímavé ale je, jak se postupně mění skladba těchto reklam. Dříve to byly reklamy především na potraviny, oblečení, kosmetické přípravky, prací prášky atd. Reklama na léky prakticky neexistovala. Jak je to dnes?

Jednou jsem si provedl takový svůj malý průzkum. Dělal jsem si čárky dle toho, čeho se reklama týkala. Samozřejmě jsem u toho neseděl celý den. Bylo to jen nárazové. Prostě jen tehdy, když jsme se chtěli na něco dívat. Vyhrála to reklama na léky a ty tak zvané podpůrné prostředky. Vše z dílen farmaceutických firem.

Neustále je nám vnucována myšlenka, že vlastně nikdy nejsme zdrávi. A že prakticky denně potřebujeme další a další léčebné prostředky, abychom se mohli dožít dalšího rána. Také je nám vtloukáno do hlavy, že pokud je užívat nechceme, tak jsme neodpovědní, a nejen na sobě, ale i na svých blízkých pácháme zlo.

Smutné je, že farmaceutické firmy se neštítí tento nátlak na nás vyvozovat i prostřednictvím dětských programů. Dříve dětské programy reklamou přerušovány nebyly. Dnes již i tyto jsou takových reklam plny.

Pokud chceme vyhodit léky s prošlou expirační dobou, měli bychom je odnést do některé lékárny. V žádném případě bychom je neměli házet do běžného komunálního odpadu, protože všechna léčiva jsou zařazena mezi nebezpečný odpad. A takto s ním musí zacházet i lékárny, kam je odneseme.

Na bezpečnost trhu s léčivy u nás dohlíží Státní úřad pro kontrolu léčiv. Ten by měl dbát na to, že každý lék, který se má v lékárně objevit, bude při správném užívání, které určí lékař, bezpečný. Ale je tomu tak?

V minulosti se do lékáren, ambulancí a nemocnic dostávaly léky různé, někdy až hrůzné. Pamatuji si dobu, kdy bylo velmi přesvědčivou reklamou budoucím maminkám v Německé spolkové republice doporučováno, aby v případě nachlazení v době těhotenství užívaly zcela bezpečný lék Contergan, obsahující látku Thalidomid. Výsledkem bylo asi deset tisíc zmrzačených dětí, které se rodily bez rukou, bez nohou atd. To se stalo v roce 1957 a lék na trh přinesla německá farmaceutická firma Grünenthal.

Rok 1957, to je polovina minulého století. A tento obrovský malér je tedy 62 let starý. To je snad již dost dlouhá doba na to, aby se farmaceutické firmy poučily a přestaly nás svými výrobky mrzačit a vraždit. Ale je tomu tak?

Pojďme se podívat na události okolo léčiv tady u nás v Česku, a to za období jednoho jediného měsíce. Vezměme si duben 2019.

8. dubna 2019. Ze sdělovacích prostředků se dovídáme, že v indickém doplňku stravy pod názvem Bruhat Vata Chintamani Rasa je příliš mnoho rtuti, arsenu a olova. Povolené množství rtuti v podobných přípravcích je 0,1g na kilogram přípravku. Zde jí každý kilogram obsahoval 72.200 mg. Skutečně to byl doplněk stravy pro lidi? Nebyl to spíše jed na krysy?

12. dubna 2019 nás Státní ústav pro kontrolu léčiv upozornil na to, že nemáme polykat prášky na potlačování depresí pod názvem Citalec. Nějakým zvláštním působením se stalo, že farmaceutická firma do těchto krabiček nastrkala lék na potlačování žaludečních potíží Zirid a dokonce je pak poslala na nepravý trh. To léčivo vůbec nebylo určeno pro Českou republiku. Takový drobný omyl. Kdo ví, kterým chudákům to bylo vlastně určeno.

15. dubna2019 SÚKL oznámil, že z trhu stahuje silný opiátový lék proti bolesti pod názvem Palladone. Soudruhům ve farmaceutické firmě se podařilo udělat celkem nepatrnou chybičku. Tobolky účinnou látkou proti bolesti drobet přeplnili. Pro sebevrahy zpráva výborná. Pro běžné pacienty ovšem již tak ne.

Možná ještě stále se může najít někdo, kdo řekne, že „to se může stát“, nebo že “jen kdo nic nedělá, tak nic nezkazí“. Ale u léků? Tam, kde se nám neustále vtlouká do hlavy, jak je vše zabezpečené a kontrolované. Ale dobře, tak ještě jeden příklad z letoška.

24. dubna 2019 se můžeme z tisku a dalších sdělovacích prostředků dovědět, že jeden lék, který prošel všema kontrolama zcela úspěšně, nás může zabít. Ten lék se jmenuje Lemtrada a je určen pro léčbu roztroušené sklerózy. A tento lék nejen že zabít může. On dokonce skutečně zabíjel.

Většina z nás je sama o sobě přesvědčena, že právě my jsme vůči reklamním nátlakům imunní. Že my se hned tak nachytat nedáme. Ne vždy to ale je pravda. Ostatně pokud by se reklamní kampaně ve sdělovacích prostředcích nevyplácely, a že jsou pěkně drahé, tak proč by je tam někdo dával?

Tento tlak na nás a naše blízké je prakticky neustálý. A běžný občan se postupně z pozice pacienta dostává do pozice konzumenta. A až příliš mnoho lidí se tak ve snaze udržet se být fit, nepodlehnout stálému stresu, kterému nás vystavuje stále uspěchanější doba, přecpává léky, či alespoň tzv. podpůrnými prostředky. Bohužel je ale pravdou, že tyto nám více ubližují, než pomáhají. Jistě, chceme být zdraví. Jenže já si myslím, že toto není ta správná cesta.

Žijeme ve skutečně zvláštním světě. Na jedné straně jsme televizními reklamami přesvědčováni, abychom užívali léky s nebezpečnými vedlejšími účinky. Na druhé straně lék, který i při amatérské přípravě a zpracování vykazuje přímo úžasné léčebné vlastnosti bez jakýchkoliv nebezpečných vedlejších účinků, se nejen v reklamě neobjeví, ale za jeho přípravu nás dokonce chtějí zavřít do vězení. Tím lékem je konopí. Nenechme si ho vzít.

Autor: Zdeněk Majzlík | pondělí 27.5.2019 14:47 | karma článku: 23.02 | přečteno: 537x

Další články blogera

Zdeněk Majzlík

Otevřený dopis předsedovi České pirátské strany a předsedovi KDÚ-ČSL

Pane Ivane Bartoši a pane Marku Výborný. Včera, tedy 14. února 2024, jsem si v TV poslechl vaše vyjádření k zatím nepravomocnému osvobozujícímu rozsudku nad panem Andrejem Babišem v kauze „Čapí hnízdo“.

15.2.2024 v 11:05 | Karma článku: 41.99 | Přečteno: 1984 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Spěje Česko k selektivní totalitě?

Možná se Vám zdá titulek tohoto mého článku, kde spojuji totalitarizmus se selekcí, tedy možností výběru, jako nesmyslný. V totalitním systému žádná možnost výběru není.

22.6.2023 v 21:34 | Karma článku: 28.53 | Přečteno: 821 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Volební kampaň i nový prezident s pachutí.

Máme po volbách. Zvolili jsme si nového prezidenta. A přestože se nedomnívám, že by Česká republika byla republikou banánovou, většina obyvatel naší země je patrně jiného názoru. A tak nevolili politika, ale generála.

1.2.2023 v 13:02 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 2435 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Dopis rodině, přátelům a všem ostatním.

Vážená rodino, vážení přátelé, vážení všichni ti, se kterými jsem kdy vešel ve styk prostřednictvím emailu. Je možné, že z mnohých z Vás se po přečtení tohoto mého emailu, vzhledem k podivné době s podivnými zvyky, ve které žijeme

25.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 32.55 | Přečteno: 1143 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 33.13 | Přečteno: 528 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 28.40 | Přečteno: 1825 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 275 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 6.21 | Přečteno: 206 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 18.02 | Přečteno: 269 | Diskuse
Počet článků 179 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2052

Dříve odpůrce drog. Dnes bojuji za legalizaci konopí k léčebným účelům, ale nejen k nim. Jsem přesvědčený o tom, že svobodný,dospělý a svéprávný člověk má právo se sám rozhodnout, jestli chce kouřit tabák, hulit konopí nebo pít alkohol v jakékoliv formě. Také jsem ale přesvědčený o tom, že takový člověk musí nést za všechna svá rozhodnutí plnou odpovědnost.

Seznam rubrik

více

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...