Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konopí a řepka olejka – Ďáblovy byliny?

Mohlo by se zdát, že tyto dvě rostliny nemohou mít prakticky nic společného. Jenže opak je pravdou. Tyto dvě rostliny si jsou podobné hned ve dvou věcech.

Tou první je prospěšnost lidskému organizmu. Tou druhou pak to, že proti oběma jsou vedeny lživé kampaně jen proto, aby někomu přinesly určité výhody.

O konopí jsem toho již napsal hodně a tak se nyní omezím jen na velmi stručný popis. Kdo tedy proti němu ještě dnes vede kampaň a proč?

V první řadě to jsou farmaceutické firmy. Vývoj syntetických léků je stojí nepředstavitelné peníze. Proto se snaží, co jen mohou, aby z konopí udělali nic neléčící ďáblovu rostlinu. Jenže konopí léčí, a není toho málo, co léčí. Četl jsem práci jednoho významného amerického vědce, kde píše, že dle něj do dvaceti let léčebné látky z konopí nahradí až 70% současných syntetických léků. I kdyby to nakonec bylo jen 10%, tak je to pro farma-průmysl katastrofa. Konopí nelze patentovat, a tím na něm nejde ani tak vydělávat.

Dalšími, komu se široká dostupnost konopí nelíbí, jsou na příklad mnozí vysoce postavení úředníci, politici a lékaři, kteří jsou na farmaceutický průmysl navázaní. Úředníci od nich dostávají všimné, politici finanční podporu na volební kampaně, a „ti správní“ lékaři pozvánky na „konferenci“ na Mallorce, v Egyptě či někde v Karibiku. Podmínkou je následná loajalita. Tomu se špatně odolává.

Nu, a vynechat bychom neměli ani naše policisty. I pro ně je samozřejmě příjemnější získávat další frčky na své epolety tím, že vyberou staré a bezbranné ženě její balkon či zahrádku s pár kytkami konopí, které si tam pěstuje pro své léčení, než se honit za nějakými zloději, pasáky či vrahy.

A jak je to s řepkou?

Řepka olejka se ve střední Evropě, tedy patrně i na území dnešního Česka, vyskytuje asi od 8. století, kdy se sem různými cestami dostala z Evropy jižní. A pokud vynecháme lidi alergické na žlutou barvu, tak prakticky nikdy nikomu dalšímu nevadila. Vše se začalo měnit až teprve před pár lety. To se mezi populací náhle začaly šířit „informace“ o tom, jak je ta rostlina škodlivá, a že se vlastně pěstuje jen proto, aby zemědělci mohli brát EU-dotace. Také nám bylo tvrzeno, že pyl z této rostliny je silný alergen, že med z květů řepky je vysoce nekvalitní, a že včely dokonce při jeho sběru umírají. Má to být rostlina velmi špatná pro půdu a zapříčiňuje její erozi. Olej z jejích semínek že je velmi nekvalitní až nebezpečný, a hodí se jen do těch biopaliv. A také, že srnčí zvěř poté, co se na řepkovém poli napase, tak minimálně oslepne, ale ve většině případů uhyne.

Tak jak to tedy je?

Sám odborník na zemědělství nejsem, a tak jsem si vyhledal práce těch skutečných odborníků, a některé jsem i kontaktoval. Byli to docenti České zemědělské univerzity v Praze a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Dále odborníci z Institutu ekologie zvěře v Brně, šlechtitelské stanice SELGEN, a.s. v Úhřeticích na Pardubicku, předsedya Klubu zemědělských novinářů, a také dlouholetý včelař se vždy výborným medem ze Zvole-Rychnovek v okrese Náchod.

A co jsem se dověděl?

Kvalita půd a její eroze. Pro vyklíčení a prvotní růst stačí řepce olejce vláha z rosy. Díky hustotě zasetí a výšce rostlin, a tím důkladnému zastínění půdy, brání růstu plevelů a odparu vody z půdy. Má poměrně mohutný kořenový systém, který brání erozi půdy. Její pěstování a zpracování je prakticky bezodpadové. Z jednoho hektaru řepky získáme přes 1.700 litrů oleje a 2,5 tuny krmiva. Zbytky rostlin se zpět zaorávají do půdy a tím ji významně obohacují o živiny. Zasejí-li se po řepce obilniny, jejich výnos vzroste až o 10%.

Olej z řepky je díky vysokému a vyváženému obsahu mastných kyselin, linolové (Omega 3)  a ? linolenové  (Omega 6), velmi prospěšný pro organismus savců, tedy i ten lidský. Potřebujeme je, protože mají zásadní vliv na zdraví kůže, růst vlasů, hojení ran a podporují správnou činnost srdce a mozku. Jenže naše tělo si je vyrobit neumí. A tak se dá říci, že stejně jako konopí, je i řepka olejka léčivka. Ostatně větší užívání oleje z řepky olejky doporučuje i Světová zdravotnická organizace (WHO), a Ministerstvo zdravotnictví Spojených států amerických dokonce doporučuje obyvatelům USA denně zkonzumovat jeden a půl lžičky. Při srovnání prospěšnosti tří nejvíce u nás používaných jedlých olejů pro náš organismus, to je slunečnicový, olivový a řepkový, kraluje ten řepkový bezkonkurenčně na prvním místě.

Přibližně dvě třetiny produkce řepky olejky jde pro potravinářství a kosmetiku. Jedna třetina pak pro biopaliva. Jsme členy EU. A i my jsme hlasovali pro zákony a nařízení, které toto naše společenství řídí. Jedním z nich je zvyšování produkce biopaliv. Jejich výrobu a dotování v ČR začala v roce 1993 prosazovat vláda Václava Klause. Do roku 2020, tedy do letošního roku, je povinností všech států EU produkovat 10% biopaliv.

 Alergie.  Tvrzení, že pyl z řepky je silný alergen a trpí na něj velké množství lidí, je velmi přehnané. Tento pyl je poměrně těžký a má tendenci se shlukovat do hrudek. Proto se v porovnání s dalšími pyly nedokáže šířit na větší vzdálenosti. Jen pro srovnání. Na pyl travin trpí alergií v Česku 35% populace. To je víc jak 3.800.000 lidí. Na pyl břízy 23% populace. Tedy víc jak 2,5 milionu lidí. Oproti tomu na pyl z řepky ale jen 0,2% populace, což je asi 21000 obyvatel.

Nebezpečí pro srnčí zvěř. Hlavně kvůli potravinářskému užití byla vyšlechtěna tzv. řepka dvounulka. Dosáhlo se tím mimo jiné dvou cílů. Toho chtěného, kdy tato odrůda řepky obsahuje jen minimální množství nepříjemně zapáchající kyseliny erukové a hořkost dodávající kyseliny šťavelové, a také toho nechtěného, kdy takto modifikovaná řepka náhle není hořká, ale sladká, a srnčí zvěři velmi chutná. Bohužel všechny brukvovité rostliny obsahují také aminokyselinu S-methylcysteinsulfoxid, která se v trávicím traktu srnčí zvěře rozkládá na toxické látky. Ty pak u nich zapříčiňují rozpad červených krvinek. Zvíře tak může uhynout na chudokrevnost.V současné době ale již ani toto není tak docela pravda. Nové odrůdy vysévané řepky již v sobě nemají tolik S-methylcysteinsulfoxidu, aby zdravým kusům srnčí zvěře ublížily. Dle myslivců je dokonce řepka pro srnky v zimním období velmi významným zdrojem potravy. Ale ani v té nejhorší době nebyla řepka pro srnky tím největším nebezpečím. Tím byla a jsou auta. Na silnicích jich vždy umíralo více, než na řepkových polích.  Že by je ale někdy někdo z kritiků řepky také chtěl zakázat, dokud se srnky nenaučí přecházet silnice bezpečně, to jsem nikdy neslyšel.

Včely a med z řepky. Řepka je pro včelaře důležitá rostlina. Kvete mezi prvními a řepkový med se řadí mezi velmi kvalitní a zdraví prospěšné. Uvádí se, že díky obsahu fytohormonu brassin, brzdí rakovinové bujení. Řepkové pole zpravidla včelařům zaručuje dobrý výnos medu. Z 1 ha řepky včely vyprodukují až 40 kg medu. Množství nektaru z jednoho květu řepky je během 24h 0,2 až 1,3 mg, o cukernatosti až 45%. A produkce sacharidů z jednoho květu je až 45%. Je ale faktem, že pyl získávaný převážně z jediného rostlinného druhu může oslabit imunitu včel a není tak kvalitní, jak med ze směsi různých květů. Je proto nutné dosáhnout větší různorodost zdrojů. Na příklad migrací se včelstvy.

Je zde ale jeden problém, a to postřiky proti hmyzím škůdcům. Zatím neexistuje postřik, který by zahubil škůdce, ale včelkám neublížil. Existuje proto vládní nařízení, které farmářům nařizuje o každém postřiku, který chtějí provádět, včelaře informovat, aby tito mohli svá včelstva přemístit. A zde do toho všeho vstupuje lidský faktor. Pokud farmář svůj záměr neoznámí, může svým postřikem prakticky zdecimovat včelstva v celém okolí. To se ostatně nedávno stalo na Náchodsku, kdy takto bylo během jediného dne zlikvidováno padesát včelstev jednoho včelaře. Špatná zde tedy není řepka, ale člověk.

Proč tedy ta nenávist k řepce?

V roce 2013 vznikla na naší politické scéně nová politická organizace, jejímž zakladatelem a předsedou je podnikatel v chemické a zemědělské oblasti. To by asi nijak nevadilo, pokud by se svým hnutím zůstával někde na chvostu volitelnosti a nepletl se tzv. tradičním stranám do jejich konání. To on ale neměl v úmyslu a hned v následných volbách získal druhý nejvyšší počet hlasů voličů. A když k jeho oslabení nepomáhaly ani proklamace, ani další sliby, měla se klackem na něj stát řepka, která se pěstuje i v jeho zemědělských podnicích.

Na začátku 20. století se skupina magnátů v USA rozhodla zlikvidovat konopí, ve kterém viděla velkého konkurenta svých farmaceutických, papírenských a olejářských podniků. V tisku se začalo psát o tom, že je to Ďáblem na Zemi seslaná velmi nebezpečná rostlina, bez jakýchkoliv léčebných vlastností, která jen oblbuje její uživatele, přivádí je k tvrdým drogám, a bílý člověk po jejím užití se může změnit na černocha. A povedlo se jim ho zakázat nejen v USA, ale na celém světě.

 Na začátku 21. století tuto metodu boje s konkurentem převzali naši politici s velkou podporou ne odborníků, ale senzace chtivých novinářů. Jen místo konopí si jako klacek na konkurenta vypůjčili řepku.

Je na každém z nás, abychom si o tomto všem udělali svůj vlastní obrázek.

 

Autor: Zdeněk Majzlík | pátek 15.5.2020 17:37 | karma článku: 23,83 | přečteno: 1009x
  • Další články autora

Zdeněk Majzlík

Otevřený dopis předsedovi České pirátské strany a předsedovi KDÚ-ČSL

Pane Ivane Bartoši a pane Marku Výborný. Včera, tedy 14. února 2024, jsem si v TV poslechl vaše vyjádření k zatím nepravomocnému osvobozujícímu rozsudku nad panem Andrejem Babišem v kauze „Čapí hnízdo“.

15.2.2024 v 11:05 | Karma: 42,02 | Přečteno: 2025x | Diskuse| Společnost

Zdeněk Majzlík

Spěje Česko k selektivní totalitě?

Možná se Vám zdá titulek tohoto mého článku, kde spojuji totalitarizmus se selekcí, tedy možností výběru, jako nesmyslný. V totalitním systému žádná možnost výběru není.

22.6.2023 v 21:34 | Karma: 28,74 | Přečteno: 849x | Diskuse| Společnost

Zdeněk Majzlík

Volební kampaň i nový prezident s pachutí.

Máme po volbách. Zvolili jsme si nového prezidenta. A přestože se nedomnívám, že by Česká republika byla republikou banánovou, většina obyvatel naší země je patrně jiného názoru. A tak nevolili politika, ale generála.

1.2.2023 v 13:02 | Karma: 35,79 | Přečteno: 2474x | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Dopis rodině, přátelům a všem ostatním.

Vážená rodino, vážení přátelé, vážení všichni ti, se kterými jsem kdy vešel ve styk prostřednictvím emailu. Je možné, že z mnohých z Vás se po přečtení tohoto mého emailu, vzhledem k podivné době s podivnými zvyky, ve které žijeme

25.1.2023 v 19:30 | Karma: 32,55 | Přečteno: 1188x | Diskuse| Společnost

Zdeněk Majzlík

Když nová doba začne až příliš připomínat tu starou novou dobu.

Dnes dopoledne mi volal přítel. A byl docela vytočený. Jednoho svého příbuzného má v hustopečském hospici, honosícím se názvem „Domácí hospic Girasole“. a právě si na Novinky.cz přečetl článek:

24.1.2023 v 17:13 | Karma: 47,00 | Přečteno: 7889x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:50

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 179
  • Celková karma 42,02
  • Průměrná čtenost 2060x
Dříve odpůrce drog. Dnes bojuji za legalizaci konopí k léčebným účelům, ale nejen k nim. Jsem přesvědčený o tom, že svobodný,dospělý a svéprávný člověk má právo se sám rozhodnout, jestli chce kouřit tabák, hulit konopí nebo pít alkohol v jakékoliv formě. Také jsem ale přesvědčený o tom, že takový člověk musí nést za všechna svá rozhodnutí plnou odpovědnost.

Seznam rubrik