Vrací nás zpět kolo dějin nebo vlastní hloupost?

25. 05. 2019 11:38:34
Již delší dobu je na některých našich náměstích vidět masy demonstrantů s transparenty, megafony, píšťalkami, trubkami, hrdě vypnutou hrudí a jiskrným pohledem,

jak tvrdě a neúprosně žádají demisi vlády, demisi presidenta, demisi ministryně spravedlnosti a ministra kultury. Tedy zatím. Na ty ostatní patrně teprve přijde.

Co mi to připomíná?

Před pár desítkami let byla v tomto státě naprosto stejná situace. V roce 1946 bylo zvoleno Ústavodárné shromáždění Československé republiky a vznikla legitimní vláda. Vše dle demokratických principů. Jenže pak se jedné politické straně výsledek nelíbil. A to přesto, že vlastně vyhrála. Ona ale chtěla všechno, a tady se o svou moc musela dělit. Absolutní většinu neměla, takže ne vše to, co navrhovala, také prošlo. Všechny ostatní politické strany jí vadily. A vlastně jí vadila demokracie jako taková. Tak rozjela velkou štvavou kampaň. Demonstrace, zdi počmárané a polepené "těmi správnými" hesly, shromáždění na náměstích s transparenty a tou správně uřvanou atmosférou. A když někdo nechtěl pochopit, že jedině ten jejich názor je ten správný názor, dostal nejdříve přes hubu, později pak kriminál nebo provaz.

Člověk by si myslel, že toto již máme za sebou. Jenže nemáme. Opět tady máme politické strany, kterým se výsledek demokratických voleb nelíbí. Tentokrát dokonce nejenže ani nevyhráli, ale dokonce mnohým z nich hrozí, že je voliči pošlou na smetiště dějin. A to přesto, že oni se tak snaží. V jednom kuse sabotují každé zasedání Parlamentu, jen aby mohli žvanit, žvanit a žvanit. Protože když již za nimi není žádná práce, ale jenom podvody, tunelování, zlodějny ve velkém a zmatek prakticky ve všem, na co sáhli, tak co jiného mají dělat, než lhát a žvanit pořád dokola. Přísloví „Tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou“, je jim velmi blízké. Nu a protože anonymy nestačily, tak je potřeba zapojit masy. A čím tupější a uřvanější, tím lépe.

Nejdříve je potřeba vymyslet to správné heslo. Co třeba „Milion chvilek pro demokracii“? To by šlo. Pak je potřeba sehnat tvář. Někoho, kdo ta hesla bude zosobňovat. Nejlépe nějakého mladého muže, s hrdě vypjatou hrudí a jiskrným pohledem namířeným do „zářných zítřků“. Pak již jen udělat na sociálních sítích tu správnou kampaň, aby se sešlo co nejvíce nespokojených, či prostě jen těch, kteří si chtějí svobodně zařvat. Zařvat a zanadávat. Že ten náš svět není takový, jak si oni představovali.

A davy se rády sejdou. Konečně mohou řvát na plná ústa. Konečně mohou nadávat někomu, koho nesnáší. Někteří z principu, jiní ze závisti. Konečně mohou zvednout transparent vyzývající k demisi, popřípadě naznačující vhodnost likvidace. Konečně jsou hrdinové, měnící dějiny. Konečně mohou pod praporem demokracie tuto demokracii nakopnout.

Diktatury mají své atributy. Na příklad absolutní vládu nezvoleného, nebo zvoleného nesvobodnými volbami.

I demokracie má své atributy. Na příklad svobodné volby a jejich následnou platnost, přestože se některým pak výsledek takových voleb nemusí líbit.

Já prezidenta Zemana nemusím. Jenže volbami, a to svobodnými, prošel jako vítěz on. A tak i když ho nemusím, je to i můj prezident.

Já uznávám, že zrovna tak při volbách do Sněmovny, mohli mít mnozí jinou představu o vítězi. Ale tak, jak je i pro mne prezidentem pan Zeman, tak i pro ně je dnes vítězem sněmovních voleb ANO 2011 a jejich předseda pan Babiš. Tak se rozhodl lid této země ve svobodných volbách. A toto platí i pro ty, kteří ho nevolili, nebo kterým „jde proti srsti“. Řvát dnes na náměstích, že má odejít pan Babiš, nebo někteří jím vybraní a prezidentem schválení ministři, není nic jiného než zhovadilost nezvolených a ukřivděných, a jejich příznivců. Předsedou naší vlády je pan Babiš. A je to on, kdo nese odpovědnost za její fungování, a to i přesto, že jeho koaliční partner dělá vše pro to, aby mu podrazil nohy. A je jen a jen věcí předsedy vlády, aby si určil, kdo v té jeho vládě bude ministrem. Samozřejmě musí brát ohled na svého koaličního partnera a také na to, jestli jím vybraný kandidát bude odsouhlasen prezidentem. Ale jinak nikdo, tedy ani řvoucí náměstí, mu do toho nemá co mluvit.

Novodobý pravověrný svazák Minář vypracoval, nebo mu bylo zhrzenými vypracováno, to správné heslo - „Milion chvilek pro demokracii“. A pak v šiku se svými soudruhy či soukmenovci na náměstích do Demokracie kopou a cupují ji na kusy. A to vše za bouřlivého potlesku zhrzených politiků a jejich do zblbnutí opakovaných vět, že“ Lid má právo vyjádřit svůj názor, a má právo požadovat pád vlády, a má právo ...“. A co nějaké ty povinnosti? Co třeba povinnost ctít výsledky voleb? Ta sem nepatří? Nebo skutečně zase přišla doba, kdy pravdu má jen ten, kdo na náměstí řve ta stupidní hesla? A co ti, kteří vyjádřili svůj názor ve volební místnosti? Ti jsou se svou demokracií jen pro smích?

Na Václaváku se naposledy údajně sešlo na 50 tisíc lidí. Prý se sjeli ze všech koutů naší republiky. Je to moc? Nebo je to málo?

K volbám do Poslanecké sněmovny přišlo v roce 2017 k volebním urnám 5.508.992 oprávněných voličů. Také z celé republiky. 29,64% z nich dalo svůj hlas hnutí ANO2011. To je, jestli to správně počítám, 1.508.992 dospělých a svéprávných lidí. Je to málo? Je to dost? Podle koho se tedy bude tento stát řídit. Podle těch, kteří byli řádně zvoleni, nebo podle řvoucího náměstí?

Současný stav se mi hnusí. Na druhé straně i tento stav může k něčemu dobrému pomoci. Na příklad pozornému pozorovateli může ještě více otevřít oči. Může ho přimět k tomu, že před příštími volbami bude více přemýšlet nad tím, jestli je rozumné dát hlas politikům a politickým stranám, pro které je řev ulice více, než výsledek regulérních voleb.

Snahy zlikvidovat právoplatně zvolené jsou hodny nacistů a komunistů, ale zcela určitě ne těch, kteří vyznávají demokracii, a v demokratickém státě chtějí také žít.

Autor: Zdeněk Majzlík | sobota 25.5.2019 11:38 | karma článku: 46.98 | přečteno: 6775x

Další články blogera

Zdeněk Majzlík

Konopí a spiklenecká teorie.

Nejdříve ale malé upozornění a také trochu omluva.O případu naší dcery Martiny jsem toho již napsal mnoho a již bych s tím chtěl skončit. Ne snad proto, že díky vývoji našeho případu bych ztratil zájem o problematiku konopí.

14.6.2019 v 16:24 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 335 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Andrej Babiš a „diskuse“.

Je mi třiasedmdesát let a tak si toho poměrně dost pamatuji. Mimo jiné si pamatuji dobu, kdy nás naši rodiče upozorňovali, co kde říkat smíme a co v žádném případě ne. Pamatuji si dobu,

9.6.2019 v 11:18 | Karma článku: 45.82 | Přečteno: 6585 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Skauti - Andrej Babiš - StB

Dnes jsem se dočetl o akci údajně organizace Skaut, která se odehrála 19.5.2019 v Terezíně, kdy skupina mladých lidí v uniformách požádala pana Babiše o společnou fotku a pak, při tom focení, sborovězačaly křičet "estéébéééé".

30.5.2019 v 18:55 | Karma článku: 36.83 | Přečteno: 1687 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Konopí a reklamní masáže.

Bohužel i my jsme si museli zvyknout na to, že prakticky vše, na co se chceme v TV dívat, je prošpikováno neustálou reklamou na kde co.

27.5.2019 v 14:47 | Karma článku: 22.99 | Přečteno: 489 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Holčičku zpátky rodičům, seniorovi ztrace důchod, europoslanec problémy řeší

Problémy nejsou od toho, aby se na ně nadávalo, ale aby se řešily. Pouhé nářky ještě nikomu nepomohly. To jsem si tak nějak uvědomil při četbě dvou zpočátku smutných příhod, ale nakonec se šťastným koncem.

24.6.2019 v 19:09 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 190 | Diskuse

Jiří Turner

Nelíbí se vám kritika? Zvolte si jiný lid!

Jsme svědky toho, jak ze Strakovy akademie, z Hradu, ba i z Institutu Václava Klause zaznívají slova nespokojenosti s tím, co se děje v podhradí. Není-li možné vyměnit mezi volbami politiky, což takhle se pokusit vyměnit lid.

24.6.2019 v 12:12 | Karma článku: 23.83 | Přečteno: 742 | Diskuse

Karel Januška

Principy demokratického státu 2

Na Letné v akci Milion chvilek bylo nejčastěji slyšet heslo „Chceme nezávislou justici“. Tak se domnívám, že celá akce je organizovaná občany, kteří byli vychováni v totalitě.

24.6.2019 v 11:57 | Karma článku: 24.53 | Přečteno: 571 | Diskuse

Tomáš Flaška

Pohrdání demonstranty na Letné

Politik na úrovni by měl své odpůrce aspoň vyslechnout. To naši politici na to jdou jinak. Podívejme se na pár fotek ze včerejší demonstrace na Letné a k tomu pár komentářů našich politiků i k demonstracím minulým.

24.6.2019 v 11:07 | Karma článku: 30.06 | Přečteno: 1251 | Diskuse

Petr Šindelář

Neřešitelná chudoba zaměstnává úředníky státního aparátu

Aby po pádu režimu nezůstali bez práce, stát na úřadech zaměstnal bývalé kádrováky. Vymyslel jim sociální zákony a proti chudobě zavedl úředníkům složitý systém sociálních dávek. Místo toho, aby stát poslal chudinu pracovat...

24.6.2019 v 9:52 | Karma článku: 25.58 | Přečteno: 717 | Diskuse
Počet článků 112 Celková karma 32.62 Průměrná čtenost 2361
Dříve odpůrce drog. Dnes bojuji za legalizaci konopí k léčebným účelům, ale nejen k nim. Jsem přesvědčený o tom, že svobodný,dospělý a svéprávný člověk má právo se sám rozhodnout, jestli chce kouřit tabák, hulit konopí nebo pít alkohol v jakékoliv formě. Také jsem ale přesvědčený o tom, že takový člověk musí nést za všechna svá rozhodnutí plnou odpovědnost.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz